Wagi precyzyjne pozwalają na dokładny oraz szybki i prosty pomiar masy nawet bardzo małych próbek. Są niezastąpionymi urządzeniami w każdym laboratorium, znajdują zastosowanie w wielu innych miejscach, m. in. w: szpitalach, przychodniach, gabinetach. Czym wyróżniają się tego typu urządzenia?
Wagi precyzyjne – gdy potrzeba dokładnego i szybkiego wykonania pomiaru masy
W zależności od modelu, wagi precyzyjne pozwalają na zważenie substancji z bardzo dużą dokładnością, nawet do kilku miejsc po przecinku. Tego typu urządzenia umożliwiają znacznie dokładniejszy odczyt niż w przypadku wagi analitycznej, ponieważ są mniej wrażliwe na zmianę warunków środowiskowych (np. wahania temperatury lub przeciągi).
Zastosowanie wagi precyzyjnej
Bardzo wiele miejsc pracy wymaga uzyskania niesamowicie dokładnego wyniku ważenia substancji, z którą aktualnie pracuje. Gałęzie gospodarki (i nie tylko), które z powodzeniem korzystają na co dzień z wag precyzyjnych to m. in.:
- laboratoria badawcze,
- przemysł chemiczny,
- przemysł farmaceutyczny,
- przemysł tekstylny,
- przemysł spożywczy,
- instytucje edukacyjne,
- kontrola jakości.
Waga precyzyjna może być wykorzystywana do takich czynności, jak:
- proste ważnie,
- przygotowanie próbek,
- ważenie dynamiczne,
- statystyczna kontrola próbek,
- ważnie interwałowe,
- recepturowanie.
Wzorcowanie, kalibracja oraz testy wagi precyzyjnej
Wzorcowanie jest obligatoryjną czynnością, która może być wykonywana jedynie przez autoryzowanego inżyniera serwisu i polega na ocenie sprawności działania wagi. Kalibracja zmienia zachowanie wagi, po którym konieczne jest wykonanie wzorcowania (również po naprawie urządzenia). Pomiędzy wykonywaniem regularnych wzorcowań, użytkownik powinien sprawdzać wagę precyzyjną za pomocą rutynowych testów, do których może użyć dwóch zewnętrznych wzorców masy, dzięki czemu ma możliwość wczesnego wykrycia nieprawidłowości w działaniu urządzenia.