Witaminy z grupy B oraz witamina słońca

Zróżnicowana dieta jest gwarantem dostarczania do organizmu wszelkich możliwych witamin, mikroelementów i niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania pierwiastków. Niestety, w dobie upraw szklarniowych i masowej uprawy roślin zdarza się, że spożywane produkty są dużo uboższe w składniki odżywcze, niż kilkadziesiąt lat temu. Dodatkowo, coraz mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu korzystając z promieni słonecznych niezbędnych do produkcji witaminy D3. Co za tym idzie, często borykamy się z niedoborami mikro- i makroelementów. Szczególnie ważną grupą są witaminy z grupy B oraz odpowiedzialna, między innymi, za nastrój „witamina słońca”.

Witaminy z grupy B
Rola witamin z grupy B ma szczególne znaczenie w funkcjonowaniu układu nerwowego, między innymi łagodzą napięcie nerwowe, poprawiają nastrój i sprawność intelektualną. Najczęściej, niedobory dotyczą witaminy B6 (dostępnej w preparatach z magnezem) i objawiają się częstymi skurczami mięśni. Witamina B9, inaczej kwas foliowy, powinna być dostarczana do organizmu szczególnie, podczas planowania ciąży i w jej trakcie. Witamina B12 (zawarta m. in. w preparacie vegevit), zwana również „czerwoną witaminą” ze względu na swój udział w powstawaniu czerwonych krwinek w szpiku kostnym, często bywa w stanie niedoboru u osób stosujących dietę wegetariańską i wegańską.

Witamina słońca D3
Niestety, nie można dostarczyć jej do organizmu z pożywieniem. Jest to witamina, którą organizm musi sobie sam wytworzyć, a do jej produkcji potrzebne jest światło słoneczne – stąd potocznie nazywana jest witaminą słońca. Na rynku dostępne są bez recepty preparaty z różnymi dawkami wit. D3, jednak dobrze jest przed rozpoczęciem suplementacji wykonać badanie krwi oznaczające jej poziom.