Zapalenie zatok – objawy i wdrożenie leczenia

Zapalenie zatok to częsta dolegliwość występująca szczególnie w okresach zmian pór roku. Nagłe skoki temperatur czy wilgotności negatywnie wpływają na jednostki zmagające się z częstymi problemami z zatokami, powodując często wystąpienie zapalenia i szereg dolegliwości z tym związanych. Jak rozpoznać pierwsze objawy zapalenia zatok i wdrożyć natychmiastowe domowe leczenie, aby szybko powrócić do zdrowia? 

Zapalenie zatok – jakie są pierwsze objawy?

zapalenie zatok

Zatoki to przestrzenie, które znajdują się na naszej twarzy, a dokładniej w okolicach nosa i czoła. Ich wnętrze powinno być wypełnione powietrzem, po to, aby mogły zdrowo funkcjonować i spełniać swoje zadania – nawilżać i oczyszczać wdychane przez nasz organizm powietrze. Gdy dochodzi do zapalenia zatok, najczęściej pierwszym widocznym objawem będzie ból występujący w okolicy nosa oraz czoła. Ból ten często promieniuje aż do głowy czy karku, powodując napięcie mięśniowe. Do pozostałych występujących objawów zapalenia zatok należy:

  • zatkany nos
  • katar 
  • często zatkane uszy, spowodowane nagromadzonym ciśnieniem 
  • ogólne złe samopoczucie i ból głowy
  • ból twarzy, który nasila się podczas np.schylania 

Co robić, gdy wystąpi ból?

Gdy podejrzewamy u siebie zapalenie zatok, a wszystkie wymienione objawy dają się we znaki, możemy zastosować domowe sposoby, które łagodzą ból oraz zmniejszają nasilenie się objawów. Przede wszystkim warto zażyć lek dostępny w aptece o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Dodatkowo warto przygotować termofor z ciepłą wodą i położyć go na miejsca, gdzie występują zatoki, tak aby złagodzić ból. Podczas zapalenia zatok zaleca się pozostanie w domu, gdyż wiatr i chłód powodują nawracanie objawów. Jeżeli domowe sposoby nie przynoszą efektów, należy koniecznie udać się do lekarza, który zastosuje dalsze leczenie.