Na czym polegają badania USG?

Ultrasonografia jest badaniem nieinwazyjnym i pozwala na bardzo przejrzyste uwidocznienie znajdujących się w ludzkim organizmie struktur, a tym samym rozpoznanie jakichkolwiek widocznych zmian w nim zachodzących. Jest to możliwe dzięki rozchodzeniu się w różnych kierunkach fal ultradźwiękowej. Zjawisko odbijania się fali ultradźwiękowej od badanego obszaru, wykorzystywane jest w ultrasonografii od dawna.

Kiedy należy wykonać badanie ultrasonograficzne?

Aby potwierdzić podejrzenia dotyczące zmian patologicznych, które zachodzić mogą w narządach wewnętrznych, zleca się wykonanie badania USG. Dzięki niemu możliwe jest uwidocznienie wystąpienia zmian zwyrodnieniowych, nowotworowych czy zanikowych. Badania ultrasonograficzne przeprowadza się również u kobiet w ciąży. W ten sposób można nieinwazyjnie sprawdzić, czy zdrowie płodu nie jest zagrożone oraz czy rozwija się on prawidłowo.

Jak przygotować się do USG brzucha?

Przed badaniem ultrasonograficznym jamy brzusznej lepiej nie jeść ciężkostrawnych potraw. Na samo badanie należy stawić się na czczo, a bezpośrednio przed nim nie wolno palić papierosów. Zanim wejdzie się do gabinetu warto za to wypić wodę niegazowaną, żeby wypełnić pęcherz. W razie konieczności lekarz może zalecić również spożycie środka przeczyszczającego. Więcej informacji na stronie www.cmryska.pl/badania-ultrasonograficzne-usg-dzieci-i-doroslych