Leki uspokajające bez recepty – czy są skuteczne?

Dostępne w każdej aptece leki uspokajające są pierwszym środkiem, po jakie sięgają osoby z początkowymi objawami zaburzeń psychicznych lub w leczeniu przewlekłego stresu. Czy środki te w rzeczywistości są skuteczne i mogą zastąpić specjalistyczne środki przeciwdepresyjne?

Leki doraźne a suplementy dietyleki nasenne

Leki uspokajające bez recepty można podzielić na dwie główne grupy – środki przyjmowane doraźnie, w przypadku nagłego wystąpienia objawów lub suplementy diety, które dzięki regularnemu stosowaniu mają zmniejszyć poziom stresu i poprawić ogólny nastrój lub skorzystać z leków nasennych pomagającym nam spokojnie wypocząć. Tego typu leki często opierają swoje działanie na ziołach, takich jak mięta czy melisa. Jednym z bardziej znanych suplementów diety na uspokojenie jest Positivum podczas gdy wśród leków doraźnych znaleźć można na przykład Kalms lub Validol.

Leki bez recepty przy zaburzeniach psychicznych

Choć skuteczność leków uspokajających bez recepty może być dość wysoka w przypadku problemów ze stresem lub bezsennością, ich działanie jest zbyt słabe, by pomagać w przypadku zaburzeń psychicznych. Ze względu na to osoby, które borykają się z depresją, zaburzeniami lękowymi lub innymi chorobami psychicznymi powinny skorzystać z profesjonalnej pomocy psychiatry, który pomoże dobrać indywidualne leki przeciwdepresyjne. Charakteryzują się one znacznie większą skutecznością niż ogólnodostępne leki uspokajające, które w takich sytuacjach często nie działają wcale.