Powięź to tkanka łączna, która oplata całe ciało ochraniając poszczególne mięśnie oraz całe grupy mięśniowe. Jest to struktura unaczyniona i unerwiona. Jest to także bardzo ważna tkanka w kontekście ruchomości i efektywności naszych mięśni. Dzięki powięziom, a szczególnie ich elementom takim jak więzadła, ścięgna, pochewki, torebki stawowe, możemy wykonywać wiele skomplikowanych ruchów i nie ulegać urazom. Jak możemy pracować na powięziach jako fizjoterapeuci?
Powięź piersiowo lędźwiowa
Pracując z powięzią warto zapoznać się z anatomią ciała i poznać punkty przyczepów głównych powięzi. Dla powięzi piersiowo lędźwiowej będą to między innymi wyrostki kolczyste kręgów piersiowych i lędźwiowych, pośrodkowy grzebień kości krzyżowej oraz przyśrodkowy grzebień kości biodrowej. Jest wiele technik, które umożliwiają rozluźnienie oraz zwiększenie ruchomości tkanki jaką jest powięź piersiowo lędźwiowa kurs.
Jakie kursy obejmują pracę z powięzią?
Fizjoterapia powięzi to przede wszystkim praca z terapią powięziowo-mięśniową, terapia punktów spustowych czy masaż tkanek głębokich. Koncepcje tych metod opierają się na tezie o przykurczaniu się, sklejaniu i unieruchomieniu powięzi w stosunku do innych tkanek. Dlatego też stosuje się różne formy ucisków, rozcierania, ugniatania, aby poprawić ukrwienie, dotlenienie oraz ruchomość powięzi na całym przekroju, a także w pojedynczych punktach na ciele.