Wkładki ortopedyczne wpływają na komfort chodzenia i mają funkcję leczenia i zapobiegania chorobom stóp. Właściwie dobrane zmniejszają ból bioder, kolan i stóp. Ponadto, odciążają stawy i ustawiają stopę we właściwym poziomie.
Funkcje wkładek ortopedycznych
Takie wkładki do butów to proste akcesoria, które korygują ustawienie stopy i zmniejszają poziom obciążenia. Dodatkowo korygują wady ortopedyczne, wady kręgosłupa i stóp.
Wkładki są dobierane indywidualnie, zazwyczaj dokonuje się wycisku stopy, aby dobrać odpowiednią wkładkę. Zasada jest taka, aby dobierać buty do wkładek. Prawidłowe dobranie zapewni korygowanie ustawienia kości, trwałą zmianę ich układu, zapobieganie wadom postawy (zwłaszcza u dzieci). Dorosłe osoby korzystają z wkładek, aby pozbyć się bólu podczas chodzenia i zmniejszyć obciążenie nóg
Kiedy stosować wkładki ortopedyczne?
Warto je stosować u dzieci mających wadę postawy i wadę w budowie stóp. Taka opcja pozwoli skorygować nieprawidłowe ułożenie kolan, stóp, czy kręgosłupa.
Osoby dorosłe mogą korzystać z wkładek w celu poprawienia komfortu życia i zmniejszenia dolegliwości bólowych w obrębie stawów, kręgosłupa i więzadeł.
Podstawą do stosowania wkładek ortopedycznych jest płaskostopie (podłużne i poprzeczne), bóle stawów i bioder, narośl kostna na części kości piętowej i inne schorzenia w tym zakresie. Najlepiej poradzić się lekarza w tej kwestii, co pozwoli na fachową opinię i wybór najlepszej metody leczenia wad rozwojowych. Wkładki do butów stosuje się także w innych formach, można je nosić każdego dnia.