W skład podstawowego wyposażenia laboratorium zaliczyć można różnego rodzaju sprzęt. Wymienia się w nim również dygestorium. Czymże więc ono jest i do czego służy?
Definicja dygestorium
Dygestorium np. https://danlab.pl/nasze-produkty/meble-i-dygestoria/dygestoria-laboratoryjne/ to nic innego, jak wyciąg laboratoryjny. Zewnętrzny jego kształt przypomina dużą, przeszkloną szafę. Jego wewnętrzne oraz zewnętrzne wyposażenie jednak jest bardzo różnorodne.
Zastosowanie dygestorium
Najogólniej mówiąc, dygestoria są stosowane w przestrzeni roboczej do pracy ze szkodliwymi, żrącymi substancjami. Mowa między innymi o truciznach, gazach oraz kwasach – słowem – o wszystkim, co jest wybuchowe, łatwopalne, niebezpieczne dla zdrowia oraz posiada brzydki zapach.
Jakie jest wyposażenie dygestorium?
Jak już wspomniano, wyciągi laboratoryjne posiadają bardzo bogate zewnętrzne i wewnętrzne wyposażenie. Wymienia się w tym wypadku między innymi:
– szafkę do przechowywania substancji chemicznych;
– regulowaną przednią szybę (dzięki niej, można regulować wysokość i włożyć do dygestorium rękę, a równocześnie chronić twarz za szybą);
– instalacje wodne, gazowe oraz kanalizacyjne;
– gniazda elektryczne;
– panel sterujący z zaworami wody oraz gazu wraz z wszelkiego rodzaju czujnikami;
– oświetlenie;
– czujniki.
Z czego produkuje się dygestoria?
Dygestoria niegdyś produkowało się z drewna. Dzisiaj jednak są bardzo wytrzymałe oraz bezpieczne. Wykonywane są z blachy chemoodpornej, pokrytej farbą. Ich wnętrze z kolei jest produkowane z ceramiki łączonej lub też monolitycznej, żywicy epoksydowej, stali nierdzewnej i tym podobne.