Kolby miarowe są na ogół bezbarwne, ale mogą być w kolorze bursztynowym do przenoszenia wrażliwych na światło związków, takich jak azotan srebra lub witamina A.
Jakie kolby stosować?
Istnieje modyfikacja kolby miarowej do postępowania z dużymi ilościami ciał stałych, które mają zostać przeniesione do naczynia objętościowego w celu rozpuszczenia. Taka kolba ma szerokie usta i jest znana jako kolba wolumetryczna Kohlrauscha. Ten rodzaj kolby miarowej jest powszechnie stosowany w analizie zawartości cukru w burakach cukrowych. Podczas gdy konwencjonalne kolby miarowe mają jeden znak, przemysłowe testy wolumetryczne w chemii analitycznej i chemii żywności mogą wykorzystywać specjalistyczne kolby miarowe z wieloma znakami do łączenia kilku dokładnie odmierzonych objętości. Wysoko wyspecjalizowanym rodzajem kolby miarowej jest kolba Le Chateliera do stosowania z procedurą objętościową w wyznaczaniu ciężaru właściwego.
Kolba miarowa
Każda kolba miarowa klasy dokładności powinna być oznaczona literą „A”, aby wskazać zgodność z obowiązującymi wymaganiami dotyczącymi konstrukcji i dokładności. Kolby mogą być oznaczone numerem identyfikacyjnym według uznania producenta. Kolby ogólnego przeznaczenia mają taką samą podstawową konstrukcję jak kolby klasy A. Tolerancje objętościowe dla kolb klasy B powinny jednak mieścić się w dwukrotności podanego zakresu dozwolonego dla kolb klasy A. Wymagania dotyczące wkładania tabletek lub kapsułek w celu rozcieńczenia testu oraz w celu ułatwienia dostępu do pipet o większej średnicy wymagają kolb pomiarowych o większych szyjkach.