Rola witaminy K2 była do niedawna mało znana i przez to niedoceniana. Utrudniało to też zrozumienie niektórych procesów zachodzących w organizmie, np. paradoks wapnia.
Na czym polega paradoks wapnia?
Tym mianem lekarze określili z pozoru paradoksalne zjawisko. Osoby z właściwym poziomem wapnia jednocześnie chorowały na osteoporozę (niedobór wapnia w kościach) i miażdżycę (odkładanie wapnia na wewnętrznych ściankach naczyń krwionośnych).
Badania wykazały, że odpowiada za to niedobór witaminy K2. To ona odpowiada za prawidłową gospodarkę wapniową, dzięki niej wapń kierowany jest do układu kostnego, a nie do naczyń krwionośnych.
Witamina K2 pełni także ważną funkcję w profilaktyce chorób nowotworowych płuc, opóźnia proces starzenia się, zapobiega powstawaniu zmarszczek i żylaków.
Źródła witaminy K2
I tu pojawia problem, ponieważ w żywności witamina K2 znajduje się ilościach śladowych, a nasz organizm nie potrafi przetwarzać jej z witaminy K1 (znajduje się w zielonych liściach warzyw). Dla prawidłowego jej poziomu i funkcjonowania organizmu musi być suplementowana.
Cena witaminy K2 uzależniona jest od producenta i wielkości opakowania. Oczywiście im zawiera więcej tabletek, tym wychodzi taniej. Witaminę K2 można kupić jako samodzielny suplement lub razem w zestawie z witaminą D3. Opinie na temat działania i skuteczności obu rodzajów suplementów można znaleźć na różnych forach internetowych.