Autoklaw to urządzenie niezwykłe popularne, która używana jest w wielu branżach, od spożywczej, po obrażę kosmetyczną i medyczną włącznie. To stosunkowo mało urządzenie pozwala na skuteczną sterylizację różnego typu urządzeń, szkła czy roztworów. Bez niego trudno byłoby się obejść również w farmacji czy medycynie.
Autoklaw i jego budowa
Pod względem budowy autoklaw nie należy do najbardziej zaawansowanych urządzeń. W skrócie w swojej najprostszej formie jest to urządzenie, które jest hermetycznie zamykane. Od środka ma wzmocnioną konstrukcję, a wszystko ze względu na to, że w procesie autoklawowania wytwarzane jest duże ciśnienie i temperatura. Zachodzące w nim procesy sprawiają że praca z autoklawem wymaga specjalistycznej wiedzy.
Główne elementy autoklawu
Specyficzna budowa autoklawu wynika z funkcji, jaką pełni, a także procesów, które zachodzą w jego obudowie. Z tego też względu w skład urządzenia wchodzą elementy mechaniczne, a wśród nich grubościenny zbiornik metalowy, pokrywa z system zabezpieczeń lub innego typu blokad, manometr do pomiaru ciśnienia a także ciśnieniowy zawór bezpieczeństwa. Zawór bezpieczeństwa to niezwykle ważny element autoklawów, ponieważ to właśnie ona chroni komorę autoklawu przed eksplozją w przypadku, gdyby zostało przekroczone dopuszczalne ciśnienie. Tu należy wspomnieć, że autoklawy są urządzeniami generującym bardzo wysokie ciśnienie, stąd należy być odpowiednio przeszkolony by móc je obsługiwać.