Nowoczesne dygestoria laboratoryjne – co trzeba o nich wiedzieć?

Dygestoria to jedne z najpopularniejszych urządzeń wentylacyjnych, które stosowane są od wielu lat w laboratoriach na całym świecie. Głównym zadaniem tych urządzeń jest oczywiście ograniczenie narażenia na niebezpieczne i toksyczne opary. Mowa tutaj nie tylko o parze, ale również o pyłach, które powstają przy wielu reakcjach chemicznych. Nowoczesne dygestoria są także doskonałym zabezpieczeniem przed pożarami i eksplozjami.

Jak wyglądają wyciągi laboratoryjne?

W profesjonalnych dygestoriach laboratoryjnych znajduje się zawsze przednia szyba, której wysokość można dowolnie regulować. Szybę należy ustawić w taki sposób, aby można było swobodnie włożyć ręce i jednocześnie utrzymać twarz pod bezpieczną osłoną. Nowoczesne dygestoria laboratoryjne bardzo często wyposażone są w zaawansowane czujniki przeciwpożarowe oraz specjalistyczne sondy, które automatycznie wykrywają niebezpieczne gazy toksyczne.

Jakie są rodzaje wyciągów laboratoryjnych?

Jeżeli chodzi o dygestoria (zobacz) laboratoryjne, to w dzisiejszych czasach możemy wyróżnić dwa główne typy. Mowa tutaj oczywiście o wyciągach kanałowych i recyrkulacyjnych, czyli bezkanałowych. Największą zaletą tych pierwszych urządzeń jest przede wszystkim to, że są one mobilne i bardzo łatwe w montażu. Aby skorzystać z ich dobrodziejstwa nie wymagane są dodatkowe przewody. Zasada działania obu urządzeń opiera się praktycznie na tej samej zasadzie. Powietrze zawsze zasysane jest z przedniej części i usuwane specjalnymi kanałami na zewnątrz budynku. W niektórych urządzeniach zasysane powietrze może przebiegać przez specjalne filtry, dzięki czemu ponownie może wrócić do pomieszczenia.

Jak przebiega filtracja?

Poszczególni producenci w swoich urządzeniach korzystają z wielu zaawansowanych systemów filtracyjnych. Najczęściej znaleźć można jednak dygestoria laboratoryjne w których wykonuje się filtrację wstępną i główną. W tym pierwszym etapie wykonywana jest filtracja fizyczna. Powietrze filtrowane jest najczęściej za pomocą specjalnej pianki o otwartych komórka. Jeżeli chodzi o główną filtrację to polega ona z kolei na zasysaniu oparów poprzez specjalną warstwę węgla aktywowanego, który jest w stanie pochłonąć większość niebezpiecznych substancji.