Słonecznik bulwiasty – alternatywa dla ziemniaków?

Chociaż do niedawna jedyną bulwą, którą powszechnie zjadali Polacy był ziemniak, to w ostatni latach na popularności zyskują także inne gatunki roślin. Doskonałym tego przykładem jest pochodzący z Ameryki Północnej topinambur znany również jako słonecznik bulwiasty. Jakie są właściwości odżywcze tej rośliny? Jakie ma zastosowanie?

Topinambur

Chociaż sama nazwa może wydawać się nieco egzotyczna, to większość osób miała styczność z topinamburem. Słonecznik bulwiasty często wykorzystywany jako roślina ozdobna, którą nie rzadko można spotkać także w stanie dzikim w Polsce. Jest to związane z jej niedużymi wymaganiami względem środowiska. Dlatego też jest to powszechna na świecie roślina inwazyjna. Co jeszcze warto wiedzieć na temat słonecznika bulwiastego znanego też jako jerusalem artichoke (więcej)?

Do celów kulinarnych wykorzystywany jest jedynie korzeń topinamburu (bulwa), ale ze względu na dużą ilość liści, które posiada roślina, jest ona również używana do produkcji biomasy. Korzeń ten, ze względu na swoje unikatowe właściwości jest szczególnie zalecany w diecie osób zmagających się z cukrzycą.

Topinambur w diecie

Korzeń słonecznika bulwiastego to roślina pełna węglowodanów oraz białek. Do tego można znaleźć takie składniki mineralne jak żelazo, magnez, potas, cynk czy też wapń oraz witaminy m.in. A, B6, E, K Jednak szczególnie cennym składnikiem topinamburu jest inulina, która sprawia, że topinambur przyczynia się do zmniejszenia insulinooporności. Dlatego też powinien być on używany przez osoby zmagające się z cukrzycą typu II. Co jeszcze warto wiedzieć?

Nie jest to jednak jedyna prozdrowotna właściwość inuliny. Dodatkowo wykazuje ona pozytywnie wpływ na znajdującą się w jelitach mikroflorę, a tym samym poprawia funkcjonowanie całego układu trawiennego. Korzeń może również obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi oraz wyrównać jej ciśnienie. Nie są to jednak wszystkie właściwości prozdrowotne topinamburu. Jest on także zalecany osobom zmagającym się z nadwagą. Obecny w nim błonnik pomaga osobom otyłym szybciej osiągnąć uczucie sytości.