O lekach na alergię

Alergia to uczulenie na określone rodzaje alergenów (np. składniki pokarmowe, pyłki kwiatów, kurz). Działanie tych czynników drażniących powoduje określone objawy organizmu, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Najczęściej pacjenci zmagają się z ostrym katarem siennym czy zapaleniem spojówek. Ponadto mogą występować reakcje skórne takie jak: wysypka, zaczerwienienie i swędzenie. Aby przeciwdziałać ich występowaniu, konieczne jest stosowanie leków na alergie. Preparaty farmakologiczne mają za zadanie hamować działanie alergenów i wywołanych przez nie reakcji. Odpowiednio dopasowany lek może znacząco wyciszyć objawy alergii.

Jakie leki na alergie wybrać?

tabletki na alergie

Leczenie alergii jest najczęściej objawowe a nie przyczynowe. Pacjenci stosują tabletki na alergię bez recepty oraz unikają czynników wywołujących niepożądaną reakcję. W leczeniu doraźnym stosowane są najczęściej leki przeciwhistaminowe, czyli blokujące oddziaływanie histaminy, która odpowiedzialna jest za reakcję alergiczną. Leki antyhistaminowe dostępne bez recepty określane są jako H1-blokery, ponieważ chronią przed łączeniem się histaminy z receptorami H1.

Leki na alergie – doustne preparaty pierwszej i drugiej generacji

Specjaliści klasyfikują leki na alergie na dwie „generacje”. Tabletki tzw. drugiej generacji wykazują mniej skutków ubocznych, ponieważ są lepiej przyswajane przez organizm. Natomiast leki pierwszej generacji wywołują wiele działań niepożądanych, w tym: senność czy zawroty głowy. W związku z tym te drugie cieszą się większą popularnością wśród pacjentów. Tabletki na alergię bez recepty drugiej generacji mogą zawierać między innymi: loratadynę oraz cetyryzynę. Oprócz tabletek dostępne są także syropy, które znajdują zastosowanie szczególnie wśród dzieci. Cała oferta jest dostępna pod tym linkiem.