Wirówka laboratoryjna z chłodzeniem znajduje zastosowanie do próbek, które tracą swoje właściwości przy wzroście temperatury powyżej określonych wartości lub znacznych jej wahaniach i nabierają nowych właściwości przy spadku temperatury. Urządzenia wyposażone są w agregaty chłodnicze o różnej konstrukcji, co wpływa na ich funkcjonowanie, obsługę i konserwację, trwałość i zużycie energii.
Główne różnice pomiędzy modułami chłodzącymi nowej generacji wirówek laboratoryjnych
W trakcie swojej ewolucji wirówki laboratoryjne z wbudowanym układem chłodzenia przeszły wiele zmian. Przede wszystkim dotyczyły one czynników chłodniczych. Obecnie w obiegach chłodniczych krążą bezpieczniejsze dla środowiska formy.
Wyposażenie wirówki laboratoryjnej z chłodzeniem
Nowoczesne wirówki laboratoryjne z chłodzeniem są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także znacznie bardziej energooszczędne niż starsze odśrodkowe systemy chłodzenia. Ponadto, nowa generacja wysokiej jakości urządzeń chłodniczych jest praktycznie bezgłośna.
Oprócz zmniejszenia kosztów energii, wpływu na środowisko i zdrowie personelu laboratorium, projektanci musieli zmierzyć się z innymi, bardziej specyficznymi wyzwaniami. Przede wszystkim konieczne było zachowanie jak największej dokładności przy ustalaniu i utrzymywaniu temperatury, gdyż w przeciwnym razie przetwarzanie materiałów mogłoby zostać zakłócone, co doprowadziłoby do ich zepsucia i uzyskania produktów gorszej jakości oraz zmniejszyłoby wiarygodność wyników późniejszej analizy.