Ciśnieniomierz naramienny – dlaczego warto go mieć?

Jednym z pomiarów, który możemy z powodzeniem zrobić samodzielnie we własnym mieszkaniu, jest zmierzenie sobie ciśnienia tętniczego krwi. Można tego oczywiście dokonać w gabinecie lekarskim, co zresztą jest robione od czasu do czasu podczas badań lekarskich, które przechodzimy, ale często zdarza się tak, że wynik jest wtedy niemiarodajny. Dlaczego? Ponieważ w gabinecie medyka całkiem spora grupa ludzi stresuje się samym mierzeniem, wskutek czego wartości są zbyt wysokie. To zjawisko określa się „syndromem białego fartucha”.

Zalety mierzenia ciśnienia w domu

Jesteśmy u siebie, a więc odchodzi stres związany z pobytem w obcym miejscu i obecnością lekarza albo pielęgniarki. Możemy spokojnie spocząć, a badanie przeprowadzi członek rodziny, na przykład żona lub mąż, albo dokonamy tego samodzielnie. Aby to uczynić, potrzebny nam jest naturalnie ciśnieniomierz naramienny. Jest to urządzenie, które bez problemu zakupimy w każdej aptece, czy też sklepie medycznym pod adresem https://megamedic.pl/cisnieniomierz-naramienny. Powinien on się znajdować w każdym domu, gdyż pomiar wspomnianego wyżej ciśnienia jest ważny. Często zdarza się, iż mamy wysokie wartości, nie wiedząc nawet o tym, a to prowadzi z czasem do poważnych komplikacji zdrowotnych.

mierzenie ciśnienia ciśnieniomierzem naramiennym

Rodzaje ciśnieniomierzy

Wyróżnia się dwa ich rodzaje, czyli ciśnieniomierz naramienny i nadgarstkowy. Różnica pomiędzy nimi polega na miejscu, w którym jest robiony pomiar, w jednym przypadku jest to ramię, a w drugim nadgarstek. Gdy zdecydujemy się na zakup ciśnieniomierza naramiennego, możemy wybrać:

  • elektroniczny lub
  • manualny

W przypadku ciśnieniomierza manualnego-zegarowego pomiar jest dokonywany metodą osłuchową, natomiast w sytuacji, kiedy posiadamy urządzenie elektroniczne metodą oscylometryczną. Różnią się one także sposobem zasilania, ten manualny pompowany jest ręcznie za pomocą specjalnej gruszki, natomiast elektroniczny jest zasilany za pomocą baterii.