Czy to szkarlatyna? Objawy.

W okresie jesienno- zimowym, w dużych skupiskach dzieci i młodzieży bardzo często dochodzi do zakażenia bakterią paciorkowca Streptococcus pyogenes, która wywołuje szkarlatynę. Najbardziej narażone są dzieci w przedziale wiekowym od 3 do 8 lat. Nie znaczy to jednak, że nie chorują dzieci starsze, a także dorośli. Przechorowanie szkarlatyny nie gwarantuje odporności. Czas wylęgania się choroby trwa od 2 do 5 dni.

Szkarlatyna https://www.aptekagalen.pl/blog/szkarlatyna charakteryzuje się kilkoma specyficznymi objawami. Należy do nich bardzo wysoka gorączka, To jeden z pierwszych objawów. Temperatura może dochodzić nawet do 40 stopni. Następnym symptomem choroby jest ból gardła. Gardło jest mocno zaczerwienione. Przybiera ono intensywny szkarłatny kolor, od którego pochodzi nazwa schorzenia, szkarlatyna lub inaczej płonica. Widoczny jest również biały nalot na języku, który po paru dniach robi się także czerwony jak gardło.
Zazwyczaj w drugiej dobie trwania choroby pojawia się wysypka, początkowo na tułowiu, potem obejmuje resztę ciała. Jest drobnoplamista, swędząca. Charakterystyczne dla płonicy jest późniejsze złuszczanie się obszarów dotkniętych wysypką.

Również na twarzy występuje rumień. Nie objęte jest nim tylko obszar skóry wokół ust i okolicy nosa .Wysypka ma wielkość główki od szpilki, może przypominać ślad odciśniętej szczotki drucianej.
Wysokiej gorączce i wysypce może towarzyszyć ból brzucha, nudności czy wymioty.
Wszystkie wymienione objawy wskazują na zrażenie szkarlatyną i potrzebę podania właściwego antybiotyku przepisanego przez lekarza oraz na konieczność pozostania w domu.