Czym jest i jak działa Echinacea?

Jeżówka purpurowa, należąca do rodziny roślin astrowatych zachwyca swoim wyglądem, niejednokrotnie stając się ozdobą przydomowych ogródków. Warto jednak wiedzieć, że poza walorami wizualnymi, cechuje się ona również dobroczynnym wpływem na ludzki organizm. Na czym polega prozdrowotne działanie jeżówki purpurowej?

Echinacea cechuje się wieloaspektowym działaniem, a jej właściwości lecznicze znane są praktykom ziołolecznictwa (jak np. w przypadku leków ziołowych Leki Natury). Roślinę zbiera się wraz z korzeniami i suszy, uzyskując tym samym bazę do tworzenia naparów, nalewek i preparatów leczniczych.

Prawdopodobnie najpopularniejszym zastosowaniem jeżówki jest jej wdrażanie do profilaktyki infekcji – wykorzystywana jest jako środek podnoszący odporność, wspomagający oraz przyspieszający ustąpienie przeziębienia.

Ponadto, jeżówka purpurowa wykazuje kojące działanie wobec ran, oparzeń i różnego rodzaju zmian skórnych, w tym atopowego zapalenia skóry, egzemy czy trądziku. W kosmetyce doceniana jest za właściwości przeciwzmarszczkowe, regenerujące oraz wygładzające i nawilżające – wydaje się więc zbawienna dla problematycznej cery, zauważalnie poprawiając jej kondycję.

Należy zaznaczyć, że przyjmowanie preparatów na bazie jeżówki purpurowej powinno uwzględniać uważną obserwację reakcji organizmu. Okazuje się bowiem, że w niektórych przypadkach ziele to może wywoływać reakcje alergiczne, w postaci zmian skórnych. Zachowując ostrożność, można jednak cieszyć się zdrowotnymi właściwościami echinacei.