Terapia punktów spustowych czy inaczej terapia powięziowa jest aktualnie uznawana za jedną z najskuteczniejszych w walce z bólem mięśni. Coraz więcej pacjentów decyduje się na poddanie się jej.
Punkt spustowy – co to jest?
Punkt spustowy jest miejscem nadwrażliwości bólowej i jest zlokalizowany w obrębie brzuśca mięśnia lub na powięzi mięśniowej. Ból może być odczuwalny jedynie w tym punkcie, albo promieniować na sąsiednie tkanki. Poza odczuwalnym bólem, może on wywoływać również inne objawy u pacjenta. Niektórymi z nich są zawroty głowy i zaburzenia równowagi, ograniczenie zakresu ruchu w stawie, gorsza koordynacja mięśniowa.
Terapia powięziowa – na czym polega?
Tego typu terapia w pierwszej kolejności polega na odnalezieniu punktu spustowego w ciele pacjenta. Następnie odpowiedni fizjoterapeuta oddziałuje na ten punkt poprzez uciśnięcia i masaż za pomocą zróżnicowanych technik. Niestety, ale zazwyczaj terapia punktów spustowych jest bardzo bolesna dla pacjenta. Jednak już po paru przeprowadzonych zabiegach ból całkowicie ustępuje. Oczywiście bardzo ważne jest to, aby zabieg taki wykonywała jedynie osoba doświadczona, posiadająca odpowiednie umiejętności i wiedzę na temat ludzkiego ciała. Uciskanie poszczególnych miejsc w ciele człowieka, jeżeli ktoś robi to nieumiejętnie może doprowadzić do pogorszenia, zamiast poprawienia sprawności ruchowej pacjenta. Zabiegi takie nie są więc niczym prostym.