Czym są koloidy?

Na początku warto sobie zadać pytanie, czym w ogóle są koloidy. W dużym uproszczeniu są to układy o dużym stopniu rozdrobnienia, które można spotkać w życiu codziennym, choć nie zawsze ludzie zdają sobie z tego sprawę.

Pojęcie koloidów

Termin koloidy został wprowadzony do chemii przez niejakiego Grahama, który określił tym mianem substancje o właściwościach zbliżonych do kleju. Jeśli chodzi o układ koloidalny, składa się on z fazy ciągłej czyli ośrodka rozpraszającego oraz fazy rozproszonej. Warto powiedzieć, że w przyrodzie koloidy można spotkać niemal na każdym kroku – uznaje się nawet, że organizm człowieka jest właśnie takim układem, składającym się z substancji o różnym stanie skupienia.

Podział koloidów według różnych kryteriów

Jeśli chodzi o same koloidy (https://konopnysklep.com.pl/wsparcie-terapii/nano-koloidy/), to mogą być one podzielone na wiele grup, biorąc pod uwagę różne kryteria. Jeśli cząsteczki fazy rozproszonej są jednakowej wielkości, to mówi się o koloidach monodyspersyjnych. Jeśli przyjmują one różną wielkość, mowa jest o koloidach polidyspersyjnych. Koloidy asocjacyjne to takie układy, w których substancje rozproszone same przechodzą w stan koloidalny. Z kolei układy koloidalne dyspersyjne to koloidy, w których stan koloidalny otrzymuje się przez wymuszone rozdrobnienie cząstek.

Koloidy można także podzielić według stanu skupienia. Są to między innymi aerozole, których przykładem jest mgła czy dym. Wyróżnić także można zole, na przykład pianę,mleko czy białko oraz dirozole, których przykładem jest pumeks czy kwarc mleczny.