Warto mieć świadomość, że prawidłowe wykonanie badań w zdecydowanej większości przypadków nie będzie możliwe bez wykorzystania bardzo specjalistycznego sprzętu. Jego zadaniem jest bowiem zagwarantowanie ograniczonego oddziaływania czynników zewnętrznych na procedurę poszczególnych badań. Wyniki w ten sposób będą nie tylko powtarzalne, ale również wiarygodne. Jednym z wspomnianych sprzętów jest cieplarka laboratoryjna.
Czym dokładnie jest cieplarka laboratoryjna?
W największym możliwym uproszczeniu jest to komora hodowlana, której najbardziej istotną funkcją jest zagwarantowanie stałych warunków do inkubowania określonych próbek badawczych. Ponadto cieplarka laboratoryjna składa się z komory, w której umieszczone są półki. Dopiero na nie nakłada się podłoża mikrobiologiczne. Należy również zaznaczyć, że produkt zamykany jest pojedynczymi albo podwójnymi drzwiami. Wspomniane podwójne drzwi pozwalają na podglądanie procesów, które zachodzą w środku.
Jakie są funkcje cieplarek laboratoryjnych?
Warto mieć świadomość, że najbardziej istotną funkcją omawianej cieplarki laboratoryjnej jest inkubacja określonych próbek badawczych w narzuconych odgórnie warunkach cieplnych. Należy również wiedzieć, że wspomniany sprzęt laboratoryjny wykorzystuje się także do przechowywania próbek wymagających utrzymania wyższej temperatury w porównaniu do temperatury otoczenia. Godny uwagi jest fakt, że funkcje tą będzie w stanie spełnić praktycznie każda cieplarka bez względu na jakość wykonania czy materiał, z którego została zrobiona.