Działanie tabletek przeciwzakrzepowych

Ryzyko zakrzepów w naczyniach krwionośnych może zwiększać się w przebiegu pewnych chorób sercowo-naczyniowych, które prowadzą do zatknięcia naczynia, jak tętnica wieńcowa. W takich okolicznościach kluczowe staje się zarówno profilaktyczne działanie, jak i właściwe podejście lecznicze. Oto, jak działają niektóre popularne tabletki na rozrzedzenie krwi dostępne bez recepty.

Kwas acetylosalicylowy w terapii przeciwzakrzepowej

Kwas acetylisalicylowy (ASA) stanowi jeden z głównych składników wielu leków przeciwzakrzepowych dostępnych bez recepty. Jego główne działanie polega na hamowaniu enzymu, który jest odpowiedzialny za produkcję tromboksanu A2 – czynnika powodującego zwiększenie krzepliwości krwi. Spadek poziomu tego czynnika prowadzi do zmniejszenia sklejania się płytek krwi, co sprzyja swobodnemu przepływowi krwi w naczyniach.

leki przeciwzakrzepowe

Co jeszcze kryje się w tabletkach na zakrzepicę?

Większość dostępnych na rynku leków przeciwzakrzepowych zawiera kwas acetylosalicylowy, który należy do grupy salicylanów. W małych dawkach wykazuje on przede wszystkim działanie przeciwzakrzepowe. Stosowany jest w terapii niestabilnej choroby wieńcowej, zapobieganiu zakrzepom oraz w leczeniu miażdżycy. Ale to nie jedyny składnik działający przeciwzakrzepowo. Istnieją też preparaty z heparyną, często stosowane w terapii żylaków kończyn dolnych.

Dawka i sposób stosowania leków przeciwzakrzepowych

Zalecane jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych raz dziennie o stałej porze. Takie podejście jest podyktowane długotrwałym (kilkunastogodzinnym) działaniem przeciwzakrzepowym ASA, który nieodwracalnie hamuje enzym COX w płytkach krwi. Ważne jest, by nie gryźć tabletek przed połknięciem, zwłaszcza tych z ochronną osłonką minimalizującą działanie na żołądek.