Współcześnie istnieje szeroka gama urządzeń, akcesoriów i sprzętów, bez których funkcjonowanie nowoczesnego laboratorium nie byłoby możliwe. Jednym z przykładów takiego sprzętu jest lepkościomierz. Jakie ma zastosowanie? Czym się charakteryzuje?
Nowoczesne lepkościomierze
Współczesne lepkościomierze chociaż charakteryzują się dużą dokładnością pomiaru, to co do zasady działają podobnie jak ich starsze odpowiedniki. Znane również jako wiskozymetr (https://danlab.pl/nasze-produkty/badania-wlasciwosci/wiskozymetry/), lepkościomierz-wykorzystywane są w celu określania poziomu lepkości płynu.
Są to urządzenia wykorzystywane w laboratorium każdego typu tj. biologicznym i chemicznym. Omawiany sprzęt jest również powszechnie używany w przemyśle. Warto nadmienić, iż nie są to jedyne narzędzia, które służą do określania poziomu lepkości.
W zależności od potrzeb testu oraz badanego płyny laboratoria wykorzystują trzy różne typy lepkościomierzy. Niemniej jednak do najpopularniejszych z nich zaliczyć można m.in.
- narzędzia kapilarne,
- narzędzia rotacyjne,
- reowiskozymetry.
Zasada działania poszczególnych urządzeń
Zasady na podstawie których działają lepkościomierze są stosunkowo proste. W przypadku urządzeń kapilarnych wynik jest uzyskiwany na podstawie czasu przepływu płynu poprzez skalibrowane rurki. Przepływ odbywa się pod ciśnieniem.
Z kolei w przypadku sprzętu rotacyjnego, który najczęściej wykorzystywany jest w szeroko rozumianym przemyśle wynik uzyskiwany jest poprzez wykorzystywanie sił znajdujących się pomiędzy współosiowymi cylindrami.