W każdym szpitalu i przychodni jest sprzęt, który jest niezbędny do szybkiego i skutecznego diagnozowania pacjentów. Sprzęt ten bywa niepozorny, ale jest bardzo użyteczny. Jednym z takich urządzeń jest specjalna lampa, która umożliwia oglądanie zdjęć RTG. Jak jest ono zbudowane?
Źródło światła
Negatoskop na danlab.pl składa się przede wszystkim z mocnego źródła światła. Rozkłada się ono równomiernie po całym obszarze urządzenia. Każdy jego kąt musi być równie mocno doświetlony. Lampa ta świeci bardzo intensywnym światłem, które nie razi widza dlatego, że jest zasłonięte matową szybą. Musi ono jednak być bardzo mocne, by dobrze naświetlało kliszę i uwydatniało kontrasty w niej. To właśnie źródło światła jest sercem tego urządzenia i stanowi jego najważniejszą część.
Biała plansza
Drugą częścią negatoskopu jest płyta, która jest podstawą do zdjęć. Wykonana jest z tworzywa, które jest lekkie, mocne i tanie. Wykorzystuje się ją do tego, by zdjęcie RTG trzymało się stabilnie i było dobrze podświetlone. Plansza jest matowa, biała lub przezroczysta. Bardzo często ma specjalne klipsy, które przytrzymują zdjęcie na swoim miejscu. Są właściwie niezbędne, bo większość tych urządzeń jest pionowa i wisi na wysokości oczu lekarza. Dzięki temu jest mu wygodniej analizować zdjęcie i diagnozować problem. To duże ułatwienie i udogodnienie w pracy, zwłaszcza gdy jakieś zdjęcie wymaga równoczesnej konsultacji kilku specjalistów.