Podwyższona temperatura ciała może być wskaźnikiem procesu zapalnego w organizmie, który toczy się na tle chorobowym. Jest to jedna z najprostszych, ale bardzo ważnych metod diagnostycznych. Jest to jedna z najprostszych, ale bardzo ważnych metod diagnostycznych.
Pomiar temperatury
Do pomiaru temperatury stosuje się termometry o różnej konstrukcji. Wersja klasyczna – zwykły termometr rtęciowy, który znajduje się w prawie każdej domowej apteczce. Jednak korzystanie z niej nie zawsze jest wygodne i właściwe. Jeśli trzeba szybko zmierzyć temperaturę kilku osób, najlepiej nadaje się do tego celu bezdotykowy termometr na podczerwień. W porównaniu z tradycyjnym termometrem rtęciowym termometr bezdotykowy ma wiele zalet.
Termometr bezdotykowy i jego cechy
Termometr bezdotykowy (http://megamedic.pl/termometry-bezdotykowe) nie posiada rtęci, która jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia ludzkiego. W przypadku uszkodzenia tradycyjnego termometru rtęciowego może dojść do jej rozlania, co jest bardzo niebezpieczne.
Nie stanowi to problemu w przypadku termometru bezdotykowego. W jego konstrukcji nie ma żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby zagrażać zdrowiu człowieka w przypadku uszkodzenia urządzenia.
Brak kontaktu z ludzką skórą i błoną śluzową
Kolejną ogromną zaletą tego urządzenia jest fakt, że podczas pomiaru temperatury termometr nie ma kontaktu z ludzką skórą ani błoną śluzową. Wyobraź sobie, że z powodu ograniczeń związanych z kwarantanną musisz mierzyć temperaturę wszystkim osobom wchodzącym do budynku publicznego.
Termometry bezdotykowe mają funkcję pamięci. Jest to przydatne, gdy pacjent musi być monitorowany przez dłuższy czas, a temperatura jego ciała musi być monitorowana przez pewien okres czasu. Urządzenie jest energooszczędne, ponieważ może się automatycznie wyłączać, jeśli nie jest używane przez pewien czas.