Z bólem kręgosłupa i odcinka szyjnego można sobie radzić na różne sposoby. Jedne są bardziej przyjazne dla organizmu, a inne mniej. Dlatego też należy dobrze się zastanowić przed wyborem określonej ścieżki zdrowotnej, by oprócz bólu kręgosłupa nie nabawić się innych problemów zdrowotnych.
W czym kołnierz ortopedyczny jest lepszy od renomowanych środków przeciwbólowych?
Po pierwsze w odróżnieniu od nich nie wpływa negatywnie na pracę żołądka, wątroby i trzustki. Po drugie nie można przeholować z jego noszeniem, a z lekami zażywanymi bez recepty i owszem. Po trzecie kołnierz ortopedyczny stabilizuje tylko wybrany odcinek, ale jest neutralny dla reszty organizmu. Z lekami tak nie jest. One otumaniają człowieka, który się nimi leczy i wpływają na jego funkcjonowanie.
Od czego zależy dobór kołnierza ortopedycznego?
Jest kilka wyznaczników, w które decydują o wyborze ortopedycznego kołnierza, ale w tej kwestii główne skrzypce grają przede wszystkim:
• wzrost chorego. Im jest on większy, tym obszerniejszy kołnierz będzie potrzebny.
• obwodu szyi pacjenta. Stanowi on główne kryterium doboru.
• od przyczyny występowania bólu. Na różne podłoża bólu potrzeba kołnierza o innym poziomie stabilności.
• od tego ile wynosi przewidywany okres rekonwalescencji. Gdy szacuje się, że będzie on dosyć długi trzeba zaopatrzyć się w kołnierz ortopedyczny o lepszej jakości wykonania.
Dlaczego ludzie nie przepadają za kołnierzem ortopedycznym?
Po pierwsze, bo utrudnia takie codzienne czynności jak kąpanie się czy schylanie. Po drugie, bo jest on nienaturalny i krepuje ruchy głowy. Po trzecie, bo długo się go zakłada i swędzi pod nim skóra.