Niewiele osób wie, że jeden z najbardziej pospolitych chwastów w Polsce (znany wszystkim z „rzepów” uparcie przyczepiających się do ubrania podczas spacerów po łące) ma wiele właściwości leczniczych i… walorów smakowych. Francuzi wpisali go na listę ziół w kategorii tych o bardzo silnym działaniu, natomiast Japończycy i Chińczycy uprawiają go jak warzywo i używają jako smacznego dodatku do potraw. Spożywany był także przez Indian.
Charakterystyczne dla łopianu właściwości to bardzo silne działanie antybakteryjne, antygrzybiczne oraz przeciwzapalne. Wpływa korzystnie na wytwarzanie soków żołądkowych, żółci w wątrobie oraz enzymów trawiennych w trzustce. Dzięki temu ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów, stosuje się go także w leczeniu łagodniejszej postaci nieżytu przewodu pokarmowego, wątroby i dróg żółciowych. Jako surowiec zielarski wykorzystuje się głównie korzenie, z których pozyskuje się olej. Łopian właściwości ma bowiem o działaniu przeciwcukrzycowym dzięki zawartości inuliny i kwasu arktygenowego. Poleca się go także jako środek moczopędny oraz osobom pragnącym oczyścić organizm z toksyn.
Więcej o właściwościach łopianu przeczytasz na stronach producenta leków ziołowych: Leki Natury.
Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym chętnie wykorzystywany jest w kosmetyce jako środek wspomagający leczenie trądziku, łupieżu, a nawet czyraków. Przy łojotoku wykorzystuje się go jako środek zapobiegający wypadaniu włosów. Regeneruje także włosy po zabiegach fryzjerskich, zmniejsza ich wypadanie i łamliwość oraz przywraca im blask.