Terapia powięziowa jest jedną z najbardziej skutecznych metod radzenia sobie z obolałymi mięśniami. Dzięki szybkim efektom zyskuje stale nowych zwolenników.
Kiedy się ją stosuje?
Tego typu terapię stosuje się w momencie, kiedy w ciele pojawi się punkt spustowy. Jest on silnie podrażnioną okolicą w obrębie zbyt silnie napiętego pasma mięśnia szkieletowego lub powięzi mięśniowej. Ważne jest to, że terapia punktów spustowych może być stosowana jedynie w momencie, kiedy zostanie zdiagnozowany punkt spustowy. W przeciwnym razie jej stosowanie może wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie organizmu pacjenta.
Na czym ona polega ?
Tego typu terapia powięziowa polega na oddziaływaniu za pomocą różnych technik na punkt spustowy pacjenta. W pierwszym etapie jest on więc lokalizowany, a następnie dopiero przeprowadzany jest zabieg. Najczęściej stosowanymi metodami w tym przypadku są: kompresja ischemiczna i pozycje rozluźnione. W obu jedną z wykonywanych czynności jest uciskanie punktu spustowego aż do momentu całkowitego ustąpienia bólu. Siła nacisku powinna być dopasowywana do wytrzymałości organizmu pacjenta. Ważne jest jednak to, aby nie doprowadzić do sytuacji, kiedy pacjent nie może już wytrzymać z bólu. Wtedy zamiast pomóc, uciskanie takie może jemu zaszkodzić. Powinien on odczuwać lekki ból, jednak taki, który nie powoduje dyskomfortu. Wtedy dopiero można powiedzieć, że ucisk jest odpowiednio dopasowany.