Ostropest jest ziołem nie tylko uprawianym w Polsce, ale również w Indiach czy Pakistanie. Jego najważniejszą częścią są owoce, które posiadają zaskakujące właściwości.
Ostropest – z czego się składa i jakie są jego właściwości?
Roślina ta posiada sterole, cukry, histaminę, tyraminę, związki gorczycowe, olej i witaminę E. Wszystkie te substancje powodują, że ostropest plamisty jest polecany na wiele dolegliwości. Do najbardziej korzystnych jego działań zaliczyć możemy: ochronę wątroby przed czynnikami toksycznymi, wsparcie podczas regeneracji komórek, zapobieganie odkładania się kalogenu w komórkach oraz posiadanie działań żółciopędnych.
Działanie i sposób użycia ostropestu
Zioło to reguluje trawienie zwiększając wydzielanie soków trawiennych. Ostropest sprzyja również poprawie apetytu, dzięki zawartej w nim sylimarynie, która pomaga w regeneracji nerek. Oprócz tego owoce tej rośliny mają działanie zapobiegające powstawaniu zmian miażdżycowych oraz przeciwzapalne i przeciwutleniające.
Z ostropestu możemy uzyskać olej, który regeneruje i nawilża skórę oraz rozjaśnia przebarwienia. Całe owoce można zalać wodą i zostawić na kilka godzin w ciemnym miejscu. Dzięki temu otrzymamy śluz do picia, który będzie pomocny w chorobie wrzodowej i nadkwasocie. Śluz ten również doskonale podziała jako maseczka na suchą skórę. W kuchni ostropest ma swoje zastosowanie jako dodatek do sałatek czy kanapek, jednak lepiej jest zrobić z niego nalewkę lub napar.
Kiedy nie stosować ostropestu
Zioło to nie jest szkodliwe, jednak dzieciom do dwunastego roku życia i kobietom w ciąży nie zaleca się stosowania tego produktu leczniczego. Ostropest może powodować zahamowanie niektórych enzymów, dlatego osoby stosujące metronidazol powinny zrezygnować z przyjmowania ostropestu.
Zioła lecznicze – jakie zioła przyjmować na różne dolegliwości?
Warto zapamiętać, który rodzaj ziół okaże się nam potrzebny jeśli wystąpią u nas różne dolegliwości.
- Zioła lecznicze (zobacz) gojące rany i skaleczenia: kwiat nagietka, ziele lnicy, kwiat jasnoty, ziele drapacza, ziele szałwii, kwiat rumianku.
- Zioła działające bakteriobójczo: czosnek, ziele mięty, kwiat rumianku, liść mącznicy, ziele piołunu, liść borówki, ziele tymianku, cebula.
- Zioła oczyszczające krew: ziele przetacznika, ziele bluszczyku, liść maliny, korzeń mniszka, szyszki chmielu, ziele poziomki.
- Zioło wykazujące działanie moczopędne: ziele nawłoci, ziele piołunu, ziele skrzypu, ziele bazylii, lubczyk, ziele cząbru.
- Zioła działające napotnie: korzeń łopianu, kwiat lipy, owoc maliny, liść brzozy, nasienie pietruszki, kłącze tataraku.
- Zioła o działaniu uspokajającym: liść melisy, kwiat lawendy, szyszki chmielu, ziele nostrzyka
To tylko niektóre propozycje ziół działających na różne schorzenia, ponieważ ich rodzajów jest znacznie więcej.