Pulsoksymetr – co to jest?

Pulsoksymetry to w ostatnim czasie popularne urządzenia, które przydają się w wielu domach. Odbiorcy często zastanawiają się, jaki pulsoksymetr kupić. Na uznanie zasługują sprzęty wydajne i dobre jakościowo, które są oferowane przez znane marki. Czym są pulsoksymetry? Jak działa sprzęt? Jakie rozwiązanie wybrać? Pulsoksymetr jak czytać wyniki? Co warto wiedzieć?

Pulsoksymetr cena

Cena urządzenia nie jest wysoka. Zapłacimy za nie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych – wiele zależy od danego modelu. Pulsoksymetr pozwala wykonać pomiar saturacji krwi. Jest stosowane przez pacjentów z chorobami układu krążenia, oddechowego, czy podczas walki z koronawirusem. Zadaniem pulsoksymetru jest mierzenie stopnia pochłaniania promieniowania przez krwinki czerwone. Długości fal są różne:

  • podczerwone – 940 nanometrów,
  • czerwone – 660 nanometrów. 

Stopień pochłaniania fal jest zależny od tego, czy hemoglobina transportuje tlen. W efekcie uzyskujemy stopie nasycenia tlenem. Jeśli chodzi o pulsoksymetr jak czytać wyniki, są one wskazywane w procentach. Podczas pomiaru istotna jest też obecność sygnału pulsacyjnego, jaki wytwarzany jest przez krew tętniczą w palcu. 

Pulsoksymetr

Różne rodzaje

Wyróżnić można dwa rodzaje pulsoksymetrów – stacjonarne i napalcowe. Napalcowy model jest nakładany na palce osoby badanej. Sprzęt można stosować we własnym domu, w podróży, czy w innym miejscu, co jest sporym ułatwieniem. Urządzenie stacjonarne jest stosowane głównie w szpitalach, placówkach medycznych i domach opieki. Ma szereg funkcji, które pozwalają wykonywać także pomiary oddechy, ciśnienia i sprawdzać położenie rurki wewnątrztętniczej. Co ciekawe, taki pulsoksymetr jest zazwyczaj nakładany na płatek ucha. Na rynku znajdziemy sporo nowoczesnych technologii, które są niezwykle przydatne.