Przebarwienia na skórze, a więc ciemniejsze plamy na skórze powstają wówczas, gdy nieprawidłowo zaczynają działać melanocyty, a więc komórki produkujące barwnik skóry – melaninę.
Gdzie tworzą się przebarwienia?
Najczęściej przebarwienia na skórze pojawiają się w miejscach widocznych, a więc na twarzy, dłoniach, dekolcie czy ramionach. Duże znaczenie na ich powstawanie ma promieniowanie ultrafioletowe. Poza tym wpływ na to mają również hormony i stany zapalne, a także niektóre leki. Przebarwienia bardzo często nasilają się też z wiekiem.
Przebarwienia na skórze – problem wielu kobiet
Okazuje się, że ciemniejsze plamy na skórze ma aż 35% kobiet po 30. roku życia i 90% kobiet po pięćdziesiątce. W przypadku młodszych kobiet powodem są najczęściej wahania hormonów lub stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Pojawiają się na ogół na czole i w okolicy ust. Powstają niekiedy również z powodu niedoczynności lub nadczynności tarczycy. U kobiet po 45. roku życia plamy powstają już w związku z menopauzą. Czasami powodem powstawania przebarwień skóry są też problemy z wątrobą. Z czasem pojawiają się zmiany soczewicowate. Są to przebarwienia w kształcie ziarenek soczewicy, które z czasem zmieniają się w większe plamy. Coraz częściej plamy na skórze powstają też na skutek zażywania pewnych leków i stosowania określonych kosmetyków. Są to więc skutki uboczne, których często nie da się uniknąć.